Hotel “Biogor” u Sisevcu – WELLNESS & SPA
BAR „36O“ – artificijalna šuma
Ovaj bar deo je prostorne celine rezervisane za wellness & spa, i namenjen je ljudima koji koriste pomenute usluge. Karakteriše ga šuma stubova, koja ga ujedno odvaja od komunikacija i osvaja prostor u korist bara. Prolazakom kroz ovaj prostor simulira se prolazak kroz lokalni ambijent – šuma, stenoviti zidovi u klisuri reke Ravanice, niše u pećini. “Šuma” je ideja koja je inspirisala ovaj prostor. Prevođenjem te ideje, u ovom prostoru izostaje fluidnost, i jezik projektovanja oslanja se na motiv trougla. Kroz trougao se rešavaju i plafon, zidne obloge, pult i šank. Ne bi se mogla posebno izdvojiti dominantna struktura u ovom prostoru, svi elementi su pojedinačno snažni i utisak je potpuno drugačiji nakon iskustva u lobiju. Ova stanica u kretanju korisnika ne podrazumeva dugo zadržavanje, ali je cirkulacija obimna. Sa time na umu ovaj prostor nije zapostavljen jer nije glavna atrakcija, upravo suprotno, osmišljen je tako da iznenadi, osvesti oko za buduće ambijente.
MASAŽA – ritualno iskustvo
Ova ambijentalna celina deo je prostorne celine wellness & spa, i sastoji se od četiri prostorije različite namene i čekaonice. Oblikovno koristi elemente koji se pojavljuju u lobiju, ali se oni reinterpretiraju kako bi se posetiocu sugerisalo da je izmešten iz prvobitnog ambijenta. Lučni motivi se koriste u drugoj razmeri, kao novi jezik koji se menja u odnosu na namenu prostorije. Sve prostorije odlikuje ujednačena podna obloga, dok se zidne obloge i tonovi u njima razlikuju u odnosu na namenu. Prostorije za masaže slabije su osvetljene, i korišćeni su tamniji tonovi kako bi se ambijent prilagodio ritualu masiranja. Motivi na zidovima suptilno naglašavaju koja vrsta tretmana se dešava u prostoriji.
RELAX ZONA – podzemni grad
Iz prostora bara stupa se u ambijentalnu celinu definisanu kao “relax zona”. Za njen doživljaj je potrebno izmestiti se ispod zemlje, te je putovanje važno za krajnji ishod. Tačnije, ovaj ambijent čine komunikacija koja korisnika spušta na nivo podzemnog naselja u kome se nalaze spa sadržaji. Ponovo se kroz jezik vraćamo na fluidne linije uvedene na početku. Podzemne stukture poput pećine i zemunice, prirodne u osnosu na rukom stvorene, inspirisale su ove prostore.
Obrada zidova koridora simulira stenu i dodatno naglašava valovitost putanje. Suprotno očekivanom da su prostori ispod zemlje mračni, prirodno svetlo se ovde dovodi kroz lanterne i njihovim pozicioniranjem kontroliše se količina svetlosti tako da doprinosi dinamici u prostoru. Svetlo omogućava uvođenje zelenila u prostor, što dodatno obogaćuje doživljaj korisnika. Na kraju kao poslednji element koriste se niše u zidu postavljene ritmično, kao mala vizuelna iznenađenja koja korisniku skraćuju doživljaj dužine hodanja.
“Podzemno naselje” podrazumeva grupaciju “kuća”, sauna, oko centralnog “trga”, komunikacije, pod jednim svodom. Ideja je zasnovana na tipologiji “zemunice”, a potom dekonstruisana i oblikovana kroz akutelni kontekst. Centralno mesto osvetljeno je lanternom i obeleženo izvorom vode i mestom za predah. Obrada poda i plafona se ne razlikuju u odnosu na obradu u koridoru, ali se sada uvodi drvo kao obrada pojedniačnih prostorija sauna. Tom odlukom se daje signal da su ti sadržaji međusobno povezani, međutim enterijer svake pojedinačne saune se razlikuje u odnosu na tipologiju. Finska sauna suptilno uvodi elemente nordijske kulture i dizajna. Bio sauna se osljanja na stereotip saune. U slanoj sauni koristi se element slane cigle i poigrava se sa simetrijom. Aroma sauna dekonstruiše ideju saune i izmešta u pomalo futuristički ambijent, koristeći crvena svetla i motiv cveta kroz centralnu strukturu. Parno kupatilo vezuje se za antičko rimsko nasleđe. U tepidarijumu se kroz parametrijski dizajn i ručno oblikovanje vaja unikatna ergonomska struktura za sedenje. Osim vidljivih definisanih prostora, u svakoj od niša krije se dodatni sadržaj poput đakuzi kade, tuševa, leda. Karakteristično za čitav ambijent je otvaranje ka spolja, kako nije čitava struktura ukopana ispod zemlje. Orijentacija ka zapadu i kadriranje kroz otvore, iz svake saune donosi potpuno novo iskustvo. Najsnažniji utisak se može vezati za mirnu sobu, u kojoj se orjentacijom nameštaja pogled usmerava ka vizuri jezera.
Klijent:
RM-StubicaLokacija:
selo Sisevac, ParaćinStatus:
IzgrađenDatum:
2019 - 2023Date:
November 28, 2024